Bazénová chemie
Pravidelným používáním přípravků řady PROBAZEN zajistíte komplexní péči o vodu ve Vašem bazénu po celý rok.
Dříve než napustíme vodu do bazénu, musíme se rozhodnout, jestli budeme vodu v průběhu sezóny dezinfikovat pomocí chlorových, nebo bezchlorových přípravků. Výhodou bezchlorových, tj. kyslíkových přípravků je, že voda jimi ošetřovaná není nepříjemně cítit po chloru, nedráždí oči ani sliznice. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena a náročnost na přesné a pravidelné dávkování. Přechod z jednoho způsobu dezinfekce na druhý v průběhu sezóny je možný, avšak je nutné přestat dávkovat stávající přípravky na dobu 3 – 5 dnů. V této době je třeba udržovat hodnotu pH na hodnotě 6,8 – 7,6 a preventivně přidat dvojnásobné množství přípravku proti řasám.
Po napuštění vody do bazénu je nutné nejprve změřit hodnotu pH a tvrdosti vody. Pro stanovení hodnoty pH je vhodné použít BAZÉNOVÝ MINITESTER, tvrdost vody je nejvhodnější nechat stanovit v některé z laboratoří, popř. ji zjistit u dodavatele pitné vody. Na hodnotě pH bazénové vody je závislá účinnost většiny dezinfekčních přípravků. Je-li pH příliš nízké, dochází ke korozi kovových částí bazénu, blednou barvy plastů a fólií. Je-li naopak pH příliš vysoké, dochází vlivem vylučování vápníku ke kalení vody (může dojít k zanesení filtrace), snižuje se účinnost dezinfekce a může docházet k dráždění očí a pokožky. Ideální hodnota pH v bazénu je 6,8 – 7,6. Pokud hodnota pH je vyšší než 7,6, použijeme přípravek pH MINUS, druhý den znovu změříme hodnotu pH a celý postup opakujeme, dokud nebude pH v doporučovaném rozmezí. Je-li pH nižší než 6,8, použijeme přípravek pH PLUS a postupujeme jako u přípravku pH MINUS. V případě vysoké tvrdosti vody je vhodné použít STABILIZÁTOR TVRDOSTI, který vyváže nežádoucí minerály, jež by mohly způsobit různá zabarvení vody a zákaly. Při použití dezinfekčních prostředků na bázi aktivního chloru používáme nejprve přípravek CHLOR START. Jestliže do 24 hodin po prvním zachlorování je koncentrace volného chloru zjištěná pomocí BAZÉNOVÉHO MINITESTERU nižší než 0,3 mg/l, přidáme další množství tohoto přípravku. Koncentraci chloru v rozmezí 0,3 – 0,5 mg/l pak udržujeme podle velikosti bazénu pomocí CHLOROVÝCH TABLET MAXI (200 g) nebo MINI (20 g). Tyto tablety se ve skimmeru průběžně rozpouštějí v průběhu 5 až 10 dnů, a tím uvolňují chlor potřebný k dezinfekci. Pokud klesne hodnota koncentrace chloru pod 0,3 mg/l, je bezpodmínečně nutné dodat novu dávku chlorového přípravku. Jako zdroje volného chloru je výhodné použít též KOMBI TABLETY, které zároveň působí proti řasám a obsahují v sobě vločkovač k odstranění zakalení vody.
Při použití prostředků na bázi aktivního kyslíku je možno zvolit buď pevný OXI ŠOK P, nebo tekutý OXI ŠOK T, které se dávkují tak, aby se hodnota aktivního kyslíku zjištěná BAZÉNOVÝM OXITESTEREM pohybovala v rozmezí 8 – 15 mg/l. Při ustáleném provozu je nutné měřit koncentraci aktivního kyslíku jednou až dvakrát týdně, při velkém provozu a v období horka častěji. Před měřením koncentrace aktivního chloru i aktivního kyslíku je nutné vždy zkontrolovat a případně upravit hodnotu pH.
Při výskytu řas, které mohou způsobovat zelené, hnědé nebo nažloutlé zabarvení bazénové vody, kluzké a mazlavé dno a stěny bazénů a nepříjemný zápach vody, je vhodné použít vysoce účinný prostředek ODSTRAŇOVAČ ŘAS, jehož účinkem dojde k zahubení řas. Část mrtvých řas je zachycena na filtru, zbytek řas se odstraní vyvločkováním. V tepelném období a při intenzivnějším používání bazénu je vhodné jako preventivní opatření proti řasám použít CHLOR ŠOK nebo OXI ŠOK (podle toho, užíváme-li chlorovou, nebo kyslíkovou chemii).
Při výskytu zákalu vody v bazénu se pokusíme nejprve zjistit jeho příčinu. Například při vysokém pH může docházet k vysrážení mikroskopických částeček anorganických látek – v tomto případě pomůže úprava pH. Další zákaly mohou vznikat rozptýlením jemných mechanických nečistot nebo organických sloučenin – v tomto případě se doporučuje použití tekutého přípravku VLOČKOVAČ T nebo pevného přípravku VLOČKOVAČ P, které způsobí shluknutí nečistot ve formě vloček. Ty se pak snáze zachytí na filtru nebo klesnou ke dnu bazénu, odkud se mohou odstranit vysavačem nečistot.
Na konci koupací sezóny nejprve odpustíme vodu pod skimmer zpětné a trysky. Stěny bazénů očistíme přípravkem GELOVÝ ČISTIČ. Do vody, která zůstala v bazénu, přidáme přípravek ZAZIMOVAČ, který zabrání růstu řas a vzniku zákalu v zimním období. Po zakrytí plachtou je bazén připraven na zimu. Přípravek nezabrání zamrznutí vody v bazénu; k zabránění poškození stěn je vhodné použít speciální ledové polštáře nebo polystyrénové desky.